Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η λατρευτική περίοδος του Τριωδίου είναι η κατάλληλη στιγμή να πετάξουμε οριστικά τις μάσκες του εγωισμού και της υποκρισίας. Να επιτρέψουμε στον Ιησού Χριστό να εισέλθει στη ζωή μας.Οι Άγιοι Πατέρες μας δίδαξαν τον τρόπο. Τον γράφουν με τη Χάρη του αγίου Πνεύματος οι Άγιοι Απόστολοι στο Ευαγγέλιο. Τί μας παρέδωσαν οι Άγιοι Απόστολοι; Τον Ιησού Χριστό! Πώς ξεκίνησε ο Ιησούς Χριστός το έργο της σωτηρίας μας; Μετά την βάπτιση του στον Ιορδάνη ποταμό, για να μας χαράξει πορεία μετάνοιας με προορισμό τον ουρανό και τη δόξα της Βασιλείας του Θεού, πήγε στην έρημο και ξεκίνησε νηστεία.

Σαράντα (40) ημέρες νηστευτής για να εξαφανίσει το αμάρτημα του πρωτόπλαστου Αδάμ, ο οποίος δεν τήρησε τη μοναδική εντολή που είχε, να μην φάει από τον απαγορευμένο καρπό της Εδέμ. Η νηστεία ήταν η πρώτη εντολή που δόθηκε σε μας τους ανθρώπους και με αυτή τώρα τη Μεγάλη Σαρακοστή ξεκινάμε την προετοιμασία για το Πάσχα. Όπως το καθετί στη ζωή μας χρειάζεται γερές βάσεις έτσι και η νηστεία είναι η βάση, το θεμέλιο της πνευματικής ζωής. Αρχίζουμε με τη νηστεία για να γνωρίσουμε τη ζωή του Χριστού και να γίνει και δική μας ζωή.

Φιλανθρωπία.

Αποκτά τον γλυκασμό του Ιησού η νηστεία του χριστιανού όταν δίνει με την καρδιά του, χωρίς επίδειξη, με διάκριση και αξιοπρέπεια, έστω και το ελάχιστο από το ψωμί που απόκτησε με τον μόχθο του.Όλα τα αγαθά είναι του Θεού και για όλους απλόχερα τα δίνει ο Θεός, οπότε τον Θεό μιμούμαστε όταν σκεφτόμαστε και νοιαζόμαστε όποιον έχει ανάγκη.

Προσευχή.

Να λέμε τα λόγια του «Πάτερ ημών» όπως μας δίδαξε Ίδιος ο Ιησούς Χριστός. Την ευχή των Αγίων Πατέρων «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με τον αμαρτωλό» και την ευχή του Αγίου Εφραίμ του Σύρου «Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου, πνεύμα αργίας, περιεργίας, φιλαρχίας και αργολογίας μη μοι δώς. Πνευμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, υπομονής και αγάπης χάρισέ μοι τω σω δούλω. Ναι Κύριε Βασιλεύ, δώρησαί μοι του οράν τα εμά πταίσματα, και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου· ότι ευλογητός ει εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν.»Όλα αυτά με σύνεση και διάκριση χωρίς διάθεση για επίδειξη. Και στο σπίτι μας αλλά και στον Ιερό Ναό να οδηγούμε τα βήματα μας για συμπροσευχή με τον αδελφό μας, για να συμφιλιωθούμε μεταξύ μας και να μεταλαμβάνουμε.

Εξομολόγηση.

Όπως οι Απόστολοι είχαν οδηγό τον Χριστό και αυτοί με τη σειρά τους έγιναν πνευματικοί πατέρες στους πρώτους χριστιανούς, αυτή είναι η παράδοση μας, έτσι και εμείς με πνευματικό οδηγό, τον ιερέα, να ζούμε όλη μας τη χριστιανική ζωή και όχι μόνο τη Σαρακοστή. Με υπακοή στην Εκκλησία και ευλογία Θεού. Τον δρόμο που καλούμαστε να διαβούμε τον πέρασαν πρώτα οι Άγιοι Απόστολοι και οι Άγιοι Μάρτυρες.Αυτούς έχουμε συμπαραστάτες κάθε στιγμή στη ζωή μας. Η Αγία μας Εκκλησία είναι η λυχνία που φωτίζει με τη Χάρη του Ιησού Χριστού όλη μας τη ζωή, την ευλογεί, την αγιάζει, τη σώζει από την ανθρώπινη αδικία, τον θάνατο του σώματος και της ψυχής. Ας δείξουμε πίστη στον Θεό για τον ευλογημένο αγώνα της Μεγάλης Σαρακοστής.

Δημ.Τζαφέρης

Θεολόγος Λαμπαδάριος Ι.Ναού μας