Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το να είναι ο άνθρωπος συνοδοιπόρος του Χριστού και συγκληρονόμος , δεν είναι εύκολο πράγμα . Απαιτούνται Προϋποθέσεις : Κάθαρση και Αγιασμός . Μετάνοια και ενδυνάμωση Πίστεως . Πνευματικός Αγώνας και εμπλουτισμός Έργων Αγάπης .

Η Νύμφη ψυχή για να ενωθεί με τον Νύμφιο Χριστό, είναι απαραίτητο να πετάξει την πρώτη στολή της αμαρτίας και να φορέσει τον χιτώνα της Αρετής. Στον αγώνα αυτόν ο άνθρωπος έχει ανάγκη από πρότυπα : Ένα προς μίμησιν, την ιστορία του Παγκάλου Ιωσήφ, ο οποίος είναι ο ενσαρκωτής της Αρετής , ο νικητής της αμαρτίας και ο οποίος έγινε τύπος του Ιησού Χριστού. Το δεύτερο πρότυπο προς αποφυγήν, είναι εκείνο της ακάρπου συκής , την οποίαν καταράσθη και απεξήρανεν ο Κύριος , διότι δεν έχει καρπούς .

Η πνευματική προετοιμασία και η δραστηριοποίηση σε έργα πίστεως και Αγάπης είναι χρέος όλων μας , για να συμμετέχουμε στο Μυστικό Δείπνο και στη Δόξα της Αναστάσεως. Η ορθή Πίστη και τα έργα της Αγάπης είναι το κλειδί της σωτηρίας μας .

Πρότυπο πλέον δικό μας είναι ο Ιησούς , ο οποίος «αμαρτίαν ουκ εποίησεν» και έγινε η Σαρκωμένη Αγάπη. Στα πλαίσια της δικής μας προετοιμασίας ας μας συνετίσει πλέον και ο φόβος του επιτιμίου της ξηρανθείσης συκής «δια την ακαρπίαν» και ας προσφέρουμε στο Χριστό καρπούς «αξίους της μετανοίας».