Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

«…Τέσσαρα τινά εορτάζομεν τον ιερό Νιπτήρα, τον Μυστικό Δείπνο, την Υπερφυά Προσευχήν και την Προδοσίαν αυτήν».

Το Κοσμοσωτήριο έργο του Κυρίου μας το χαρακτηρίζει η διαρκής θυσία, που ξεκινά από το ταπεινό σπήλαιο της Βηθλεέμ και φτάνει η αποκορύφωσή του στο Σταυρό του Γολγοθά . Άκρα Ταπείνωση. Σήμερα διδάσκει «ταπεινούμενος δι’ ευσπλαγχνίαν» σκύβοντας και πλένοντας τα πόδια των Μαθητών Του. Τους προτρέπει δε ότι αυτό πρέπει στο εξής να πράττουν, μιμούμενοι τον Διδάσκαλό τους . Κέντρο της σημερινής ημέρας ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΔΕΙΠΝΟΣ. «Επιθυμία επεθύμησα τούτο το Πάσχα φαγείν μεθ’ υμών πρό του με παθείν ». Ο Κύριος και Θεός μας παραδίδει το Μυστήριο των Μυστηρίων. Το Μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας. «Λάβετε φάγετε τούτο εστί το σώμα μου…Πίετε εξ αυτού πάντες τούτο εστί το αίμα μου…». Αυτό να κάνετε και σεις για να θυμάστε το απολυτρωτικό μου έργο. Και να σώζεσθε.

Τρίτο στοιχείο της σημερινής Ημέρας η υπερθαύμαστη προσευχή του Κυρίου μας. Πριν από τη σύλληψή Του προσεύχεται στο Θεό και Πατέρα του για τους μαθητάς Του, αλλά και για τους ανθρώπους όλων των αιώνων (και για εμάς) που θα πιστέψουν στο «Όνομά Του με το κήρυγμα των Αποστόλων». Το επίκεντρο της προσευχής Του είναι η αφοσίωσή Του στο θέλημα του Θεού Πατέρα για τη σωτηρία του κόσμου με τη σταυρική Του Θυσία και την Ανάστασή Του και η ενότητα των Μαθητών και Αποστόλων κατά μίμηση του Τριαδικού Θεού. Θέλει και παρακαλεί «…ίνα πάντες ώσιν έν».

Και ο Ιούδας « Φιλών επώλει και πωλών εφίλει».Προδίδει Τον Διδάσκαλό Του. Αυτόν που τον ετίμησε, τον ευεργέτησε που με τη ζωή Του όλη «…διήλθεν ευεργετών…». Ιούδα «…ω! Πόσων αγαθών αμνήμων εγένου!;»

Κι εμείς . Ας σπεύσουμε στην υπηρεσία των συνανθρώπων μας, με ταπείνωση στο Ποτήριον της Ζωής με αφοσίωση και ευγνωμοσύνη, στην προσευχή με εμπιστοσύνη, στην αποφυγή της αχαριστίας με σπουδή.