Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένα απόσπασμα από τις προχθεσινές ευχές της γονυκλισίας, ως προσευχή, να ηρεμεί τις ταραγμένες ψυχές μας.
" Κύριε Ιησού Χριστέ, ξέχασε τις αμαρτίες της νεότητάς μας και καθάρισέ μας από κάθε τι βαθιά κρυμμένο μέσα μας. Βάλε δίπλα στις αμαρτίες μας, την ευσπλαχνία Σου και βάλε την άβυσσο της αγάπης Σου, ως αντίβαρο για το πλήθος των αμαρτιών μας. Μη μας περιφρονήσεις όταν γεράσουμε και μη μας εγκαταλείψεις, όταν οι δυνάμεις μας θα μας αφήσουν.
Πριν επιστρέψουμε στη γη (πριν πεθάνουμε), αξίωσέ μας να επιστρέψουμε σε Σένα. Συγχώρησε τις αμαρτίες μας, τις ηθελημένες και τις μη ηθελημένες, αυτές που γνωρίζουμε και όσες έγιναν εν αγνοία μας, αυτές που είναι φανερές αλλά και τις κεκαλυμμένες.
Άνοιξε για εμάς την αγκαλιά Σου, που είναι γεμάτη έλεος και φιλανθρωπία".
π.Σπ.Ρ.