Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Αν θέλουμε να κάνουμε λόγο για την Εκκλησία, θα ήταν σημαντική παράλειψη να μην αναφερθούμε στους Αγίους Αποστόλους, αυτούς που κλήθηκαν από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό, για να μαθητεύσουν στο μυστήριο της δικής μας σωτηρίας από την αμαρτία και τον θάνατο. Άνθρωποι απλοί, του μόχθου, της βιοπάλης, με πάθη, αμαρτίες και αδυναμίες. Όμως την ώρα της θεϊκής κλήσης ανταποκρίθηκαν αφήνοντας την παλιά ζωή γιατί είχαν στην καρδιά τους προσμονή για τον Μεσσία. Έτσι ο Ιησούς Χριστός βλέποντας την αγαθή προαίρεση τους παρά τις αδυναμίες και τις πτώσεις τους, που μας τις περιγράφουν αναλυτικά τα ευαγγέλια, τους ευλόγησε, τους αγίασε και έγιναν από βιοπαλαιστές της Ιουδαίας και ψαράδες της Γαλιλαίας σε αλιείς ανθρώπων και εργάτες του ευαγγελίου σε όλο τον κόσμο!

Ζητάμε θαύματα για να πιστέψουμε, να λοιπόν έρχεται η σημερινή εορτή για να μας βεβαιώσει πως ο Ιησούς Χριστός είναι ο αληθινός θεός, που σταυρώθηκε, αναστήθηκε και αναλήφθηκε στους ουρανούς στέλνοντας το Άγιο Πνεύμα στους Αποστόλους και μέσω αυτών ζούμε το μυστήριο της Εκκλησίας, βαπτισμένοι στο όνομα της Αγίας Τριάδος. Άνθρωποί που επειδή δίδαξαν, ομολόγησαν Ιησού Χριστό, διώχθηκαν, βασανίστηκαν και σχεδόν όλοι τους βρήκαν μαρτυρικό θάνατο.
Αυτό λοιπόν είναι το θαύμα της πίστεως στον Ιησού Χριστό. Η εμπιστοσύνη στον Θεό για κάθε περίσταση ώστε να μην χαθούμε από την πρόσκαιρη αυτή ζωή με αμαρτία αλλά με το μυστήρια που μας παρέδωσαν οι Άγιοι Απόστολοι να σωζόμαστε σε διαρκή πάλη με κάθε κοσμική και σατανική δύναμη.Δύο χιλιετίες σε αυτό το αποστολικό κήρυγμα έχουμε την Εκκλησία του Χριστού σε όλη την οικουμένη, έχουμε το ευαγγέλιο, τη Θεία Λειτουργία, όλο αυτό το θησαυρό που αν αποδεχτούμε και εμείς την κλήση μας όπως οι Απόστολοι ,θα αγιάσουμε και τις δικές ζωές για την αιώνια ζωή.
Μας καλούν οι Άγιοι Απόστολοι σε μετάνοια, σε υπομονή, σε προσευχή, νυχθημερόν δεόμενοι από το Επουράνιο θυσιαστήριο της Θριαμβεύουσας Εκκλησία, να μην σβήνουμε το Πνεύμα το Άγιο που λάβαμε στο βάπτισμά μας, να μην ξεφεύγουμε από τον ιερό κανόνα της Αγίας Γραφής, να ζούμε ως τέκνα φωτός που είναι ο Ιησούς Χριστός. Η ζωή της αμαρτίας έχει πρόσκαιρη απόλαυση αλλά η ζωή του Χριστού που είναι αγάπη, ειλικρίνεια καθαρή καρδιά μας δείχνει τον δρόμο για τη Βασιλεία του Θεού.
Δημήτριος Τζαφέρης
Θεολόγος Πρωτοψάλτης Ιερού μας Ναού