Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η επιστήμη της ιατρικής είναι μια ακόμα ευλογία του Θεού για την ανθρωπότητα.Όμως ασυγκρίτως μεγαλύτερη ευλογία στη ζωή μας είναι οι Άγιοι της Εκκλησίας μας, που θαυματουργούν, που παρηγορούν, που τόσο απαλά έρχονται στη ζωή μας με τους λόγους τους και μας διδάσκουν. Μα κυρίως είναι η ζωή τους που στέκει φωτεινό παράδειγμα και για την δική μας ζωή.Πολλούς τους γνωρίσαμε μέσα από την ανάγνωση των βίων τους. Αλλά είναι και μερικοί που μπήκαν στην ζωή μας μ’ έναν μυστικό τρόπο που άγγιξε την καρδιά μας, που αγκάλιασαν τον πόνο μας και τον πήραν μακρυά, που στις πιο δύσκολες στιγμές μας γίνανε συνοδοιπόροι μας.

Ο κάθε χριστιανός ίσως έχει διαφορετικούς Αγίους προστάτες που αγαπά περισσότερο και επικαλείται στην προσευχή του.Είναι όμορφο να έχεις κάποιον που εμπιστεύεσαι και ξέρεις ότι θα σε καταλάβει διότι πέρασε και αυτός δοκιμασίες και πόνο. Και σίγουρα οι Άγιοι μπορούν να μας καταλάβουν.Γι’ αυτό μην διαστάσεις, με πίστη, στην προσευχή σου, να μοιράζεσαι μαζί τους τον πόνο σου, το βάσανό σου, την αγωνία σου, το παράπονό σου.

Και να’ σαι σίγουρος ότι θα έρθουν με τον τρόπο τους και θα σε βοηθήσουν να σηκώσεις τον σταυρό σου. Γιατί αυτοί ξέρουν καλά το βάρος του σταυρού.Και δεν θα το κάνουν από υποχρέωση ή από καθήκον. Θα το κάνουν γιατί αγαπούν και σπλαχνίζονται όπως ο Θεός μας. Μίλα τους, ακούνε…

π. Παύλος Παπαδόπουλος Αρχιμανδρίτης