Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το ωραιότερο είναι να λες: «Θα κουραστώ Χριστέ μου για Εσένα!» Του αρέσει πολύ του Χριστού αυτό!Να θυσιάζω κάτι για Εκείνον… Όπως Εκείνος έδωσε όλο τον εαυτό Του και θυσιάστηκε επί του Σταυρού για εμάς, για να νικήσει τον θάνατο μας, την αμαρτία μας, τον διάβολο!Αλλά είμαστε δυστυχώς και εμείς καταναλωτές…Θέλουμε μόνο για τον εαυτό μας! Την κόκα-κόλα μας, το τσιγάρο μας, το ναρκωτικό μας, την αμαρτία μας…

Δυστυχώς έτσι κατάντησε η κοινωνία μας! Δεν επιδιώκουμε την Κοινωνία με το Άγιο Πνεύμα, με το Φώς το γεμάτο πληροφορίες, το γεμάτο δύναμη και ενέργεια! Και αν το επιδιώκουμε.. έτσι λίγο λίγο για να χρωματίζεται η μέρα μας εκκλησιαστικά! Για τα πανηγύρια δηλαδή! Όσο ο άνθρωπος δίψα τον Θεό – 100 φορές περισσότερο δίψα ο Θεός την επικοινωνία με τον άνθρωπο! Λέει ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος: «Ο Θεός διψά να διψάται!» Ο Χριστός, ο Θεός μας, ο Θεάνθρωπος, διψά να διψάται! Να Τον διψούμε!

– Απόσπασμα από κήρυγμα Μητροπολίτου Μόρφου Νεοφύτου της 4ης Δεκεμβρίου 2021

Πηγή:Ηλιαχτίδα