Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η δολοφονία του Άβελ από τον αδελφό του Κάιν στην Παλαιά Διαθήκη χαρακτηρίζει συμβολικά κάθε απώλεια ανθρώπινης ζωής ως αδελφοκτονία που γίνεται σε κάθε πολεμική σύγκρουση διαχρονικά στην ανθρώπινη ιστορία. Αποτέλεσμα της αποστασίας του Αδάμ και της Εύας από το θεϊκό θέλημα ήταν το άδικο αίμα του Άβελ από τα χέρια του αδελφού του και με αυτό το πνεύμα της Αγίας Γραφής πρέπει να δούμε τις οδυνηρές συνέπειες κάθε πολέμου ως αποστασία των ανθρωπίνων κοινωνιών στην ιστορία μακριά από το θέλημα και το Πνεύμα του Θεού.
Υπερηφάνεια για τα επιτεύγματα της επιστήμης και για τη φαινομενική ειρήνη από τα υλικά αγαθά, ιδίως των ευρωπαϊκών κοινωνιών που έπαψαν να αναζητούν τον Θεό, τον έθεσαν στο περιθώριο και στάθηκαν με την αθεΐα εχθρικά απέναντι του. Χωρίς Θεό όμως λείπουν τα αγαθά του Αγίου Πνεύματος από τη ζωή μας που είναι η αγάπη, η χαρά, η ειρήνη, η μετάνοια και η εγκράτεια από τις ζωές μας.
Στην κοινωνία μας που βιώνουμε τη βία, τον πόλεμο και κάθε περίσταση που μας προκαλεί θλίψη και απόγνωση έχουμε ως χριστιανοί την εκκλησιαστική μαρτυρία των Αγίων που επέμειναν στη μετάνοια, την προσευχή για να έχουν τα αγαθά του Αγίου Πνεύματος στη ζωή τους και μας δίνουν το παράδειγμα αυτής της ζωής ως οξυγόνο στο δύσοσμο και αποπνικτικό περιβάλλον της αμαρτίας που απειλεί να μας πνίξει.
Γε.Νε.