Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Εκκλησία με τη τιμητική  προσκύνηση του Ζωηφόρου Σταυρού μας φανερώνει την αγάπη του Θεού στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού. Αυτή η θεϊκή αγάπη ορίζει τον δρόμο που μας προσκαλεί ο Θεός να βαδίσουμε έχοντας διαρκή ορίζοντα τη Βασιλεία του Θεού σε σχέση κοινωνίας μαζί του.
Η Σαρακοστή, οι γιορτές, η νηστεία, η προσευχή, όλες οι εντολές του Θεού, η ίδια η ιστορική παρουσία της Εκκλησίας, όλα αυτά είναι το μέσο που μας συντροφεύει στην εφήμερη ζωή μας ώστε να έχουμε ασφαλή οδηγό για να συναντήσουμε και να κοινωνούμε αιώνια αυτή τη θεϊκή αγάπη.Όλοι γνωρίζουμε την ιστορία του Αδάμ και της Εύας αυτού του πρώτου ζευγαριού της Βίβλου που απέτυχε να ολοκληρώσει την αγαπητική κοινωνία με τον Θεό με αποτέλεσμα να έρθει ο θάνατος στη ζωή μας.
Ο Ιησούς Χριστός με την σάρκωση του γίνεται ένας από μας, τέλειος άνθρωπος, όντας τέλειος Θεός, ζεί το γεγονός του θανάτου ως πράξη τέλειας αγάπης πάνω στον σταυρό. Ως Θεός εκείνη την ιερή στιγμή μας δωρίζει την αφθαρσία με την τριήμερη ανάσταση του.Η ζωή μας δεν είναι ένα τυχαίο γεγονός στο σύμπαν αφού βαδίζουμε προς την ερχόμενη Βασιλεία του. Η αγάπη, σηκώνοντας τον σταυρό του Χριστού, είναι ο δικός μας δρόμος για να γίνουμε και εμείς κοινωνοί αυτής της θεϊκής αγάπης.
Δημήτριος Τζαφέρης
Θεολόγος Λαμπαδάριος του Ναού μας