Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Οι άγιοι μάρτυρες  μιμούμενοι την υπέρτατη θυσία του Ιησού Χριστού στον Σταυρό, αρνούνται τον εαυτό τους, τον άνθρωπο της αμαρτίας, της αποστασίας από την πίστη στον Θεό, για να ζήσουν αιώνια μετέχοντας στο αναστημένο Σώμα του Χριστού.Σώμα Χριστού μεταλάβετε σημαίνει τη δωρεά του Σταυρού στη ζωή μας που αρχίζει λατρευτικά με το βάπτισμα στη καινούργια ζωή που ευωδιάζει σαν την Άνοιξη το αναστημένο Σώμα του Ιησού Χριστού.
Αυτός είναι ο νέος Αδάμ, ο προσανατολισμός του χριστιανού που δεν πρέπει να κοιτάζει μέσα από την κλειδαρότρυπα της πόρτας που ανοίγει τη ζωή της αμαρτίας.Η Εδέμ, ο παράδεισος της τρυφής, είναι η Εκκλησία και το δέντρο της γνώσης του καλού και του κακού που δεν πρέπει να μεταλάβουμε τους καρπούς του είναι η ζωή εκείνη που αρνείται με πείσμα τον Θεό. Για κάθε πτώση υπάρχει η ελεύθερη επιλογή της μετάνοιας, το μονοπάτι που οδηγεί στο δέντρο της ζωής που είναι ο Ιησούς Χριστός.
Αυτή η ευλογία δικαιολογεί, μαρτυρεί και αποδεικνύει την αλήθεια της πίστης στον Χριστό, αυτή εμπνέει το μαρτύριο στο όνομα του Χριστού για να ζήσει ο ο άνθρωπος την αιώνια ζωή με Θεό και όχι τον θάνατο στην κατάσταση της ανυπαρξίας του Θεού.
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού