Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Μέγας Κωνσταντίνος στην ιστορία και συνείδηση της Εκκλησίας θεωρείται άγιος για την προσωπική σχέση που ανέπτυξε αυτός και η μητέρα του Αγία Ελένη, με τον Σταυρό του Κυρίου.Ήταν μία σχέση που εξελίχθηκε σταδιακά μέσα από δυσκολίες, προσωπική πάλη και αμφισβήτηση, γιατί όχι και κοσμικό φρόνημα, αλλά στο τέλος η πίστη στον Τίμιο Σταυρό μόρφωσε αυτές τις άγιες μορφές. Πολλά μπορούμε να τούς προσάψουμε και ακόμα περισσότερα για να τους κατηγορήσουμε.

Αλλά η ζωή των ανθρώπων ποτέ δεν μπορεί να ειδωθεί και να ειπωθεί κρίνοντας επιδερμικά πράξεις και γεγονότα που στην ηθική των ανθρώπων κάθε εποχής όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία στο απέραντο πέλαγος της αγάπης και πρόνοιας του Θεού. Με θεία έμπνευση λοιπόν αυτό που απομένει ως κληρονομιά και διδαχή από αυτούς τους Αγίους, Κωνσταντίνο και Ελένη είναι η εμπιστοσύνη στον Τίμιο Σταυρό.
Αυτός έδωσε νόημα και σκοπό στη ζωή τους και όπως έγραψε η ιστορία αυτή η στάση τους άλλαξε τον κόσμο όλο. Εξάλλου αυτό είναι και το περιεχόμενο των ύμνων της ακολουθίας τους. Δεν θα κατανοήσουμε ποτέ την αγιότητα αυτών των Αγίων αν δεν εμβαθύνουμε και εμείς σε αυτή τη μυστική και μυστηριακή σχέση μας με τον Σταυρό του Χριστού που είναι σημείο μέγα της δόξας του Θεού.
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού