Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Εκκλησία δεν είναι λέσχη φιλοσοφικών η άλλων ιδεών που στοχάζονται οι πιστοί αξίες ιδέες και ιδανικά. Η αγάπη για παράδειγμα για την Εκκλησία είναι ο Ίδιος Ιησούς Χριστός που έγινε άνθρωπος με σκοπό να φανερώσει τον Ένα αληθινό Τριαδικό Θεό ελευθερώνοντας τους ανθρώπους από την επίγεια ειδωλολατρεία, την αμαρτία και τον θάνατο με τον Σταύρο και την Ανάσταση του.

Η ιστορική παρουσία του Ιησού Χριστού προκαταγγελθηκε επίσης από ανθρώπους υπήρξαν ιστορικά και πίστεψαν στην επαγγελία του Θεού. Όταν ο Ίδιος ο Αδάμ και η Εύα έφεραν την αμαρτία στον κόσμο με την ανυπακοή στο θείο θέλημα εκτός από τις συνέπειες που είχαν, δέχτηκαν και την υπόσχεση (πρωτευαγγέλιο λέγεται στην θεολογική γλώσσα) για τη μελλοντική στην ιστορία σωτηρία τους και τον απογόνων τους.

Κυριακή των Προπατόρων και συμφωνα με την Παλαιά Διαθήκη και την υμνολογία της ημέρας τιμούμε όλα τα ιστορικά πρόσωπα από Αδάμ μέχρι και Ιωάννη τον Βαπτιστή που φύλαξαν στην καρδιά τους την υπόσχεση του Θεού για την έλευση του Ιησού Χριστού, τέλειου Θεού και ανθρώπου, ως Σωτήρα όλων των ανθρώπων. Γιορτάζουμε την υπόσχεση για την έλευση του Χριστού, γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα.

Δημήτρης Τζαφέρης Θεολογος

Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού