Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μέ τήν χάρη τοῦ Θεοῦ εἰσερχόμαστε στήν κατανυκτική περίοδο τοῦ Τριωδίου. Το Σάββατο  το απόγευμα, στην Ιερά Ακολουθία του Εσπερινού  ἀνοιχθηκε πάνω στόν ἱερό Ψαλτῆρα τῶν Ναῶν μας τό Βιβλίο τοῦ Τριωδίου, ἀπ’ ὅπου λαμβάνει καί τήν ὀνομασία ἡ περίοδος αὐτή, γιά νά συντροφεύει τήν τέλεση τῶν ἱερῶν Ἀκολουθιῶν, ἕως καί τό Μεγάλο Σάββατο τό πρωΐ.Οἱ ὕμνοι του, ἡ διδασκαλία τῶν Πατέρων για τὸ Τριώδιο καί ὅλη ἡ ζωή τῆς Ἐκκλησίας τήν περίοδο αὐτή, μᾶς προτρέπουν νά ζήσουμε μέ θερμότερη προσευχή, μέ σταδιακά οὐσιαστικότερη νηστεία, ὑλική καί πνευματική, μέ ἐντονώτερη συμμετοχή στή λειτουργική-μυστηριακή ζωή, κοσμώντας τούς ἑαυτούς μας μέ ἔργα ἀγάπης καί ἀρετές, ὥστε μετά ἀπό ἕνα πνευματικό ταξίδι, σχεδόν δυόμισυ μηνῶν, νά αἰσθανόμαστε περισσότερο πόθο γιά τόν Χριστό καί τήν σωτηρία μας.

Κάθε Κυριακή πρωΐ, λοιπόν, στή διάρκεια του Τριωδίου και κατά την ἀκολουθία τοῦ Ἀναστασίμου Ὄρθρου, μετά τήν ἀνάγνωση καί τήν προσκύνηση τοῦ Ἑωθινοῦ Εὐαγγελίου, ψάλλονται τρεῖς ὄμορφοι ὕμνοι, ἐπηρεασμένοι ἀπό τίς τρεῖς πρῶτες Κυριακές τοῦ Τριωδίου.Ο πρῶτος ὕμνος λοιπόν ἀναφέρει: «Τῆς μετανοίας ἄνοιξόν μοὶ πύλας Ζωοδότα, ὀρθρίζει γὰρ τὸ πνεύμά μου, πρὸς ναὸν τὸν ἅγιόν σου, ναὸν φέρον τοῦ σώματος, ὅλον ἐσπιλωμένον, ἀλλ' ὡς οἰκτίρμων κάθαρον, εὐσπλάγχνω σου ἐλέει.» Δηλαδή, Κύριε, ἐσύ πού δίνεις ζωή, ἄνοιξέ μου τίς πύλες τῆς μετανοίας. Νωρίς τό πρωΐ ἡ ψυχή κι ὁ νοῦς μου βρίσκονται μέσα στόν ἅγιο Ναό σου, κουβαλώντας φορτίο τὸ ναό τοῦ σώματός μου, σπιλωμένο ἀπό τίς πολλές ἁμαρτίες. τόν ὁποῖον ἐσύ ὅμως, πού μέ λυπᾶσαι καί μέ ἀγαπᾶς, καθάρισέ τον με τή χάρη τοῦ σπλαχνικοῦ σου ἐλέους.
Ὁ ὕμνος αὐτός οφείλουμε να ἀποτελεῖ τήν προσωπική μας προσευχή πρός τόν Κύριο τῆς ἀληθινῆς καί αἰώνιας ζωῆς, τόν Ζωοδότη, γιά νά ἀνοίξη τίς πύλες τῆς μετανοίας. Διότι ἡ μετάνοια, πρῶτα καί πάνω ἀπό ὅλα, εἶναι μία κίνηση πρός τόν Θεό, μιά κίνηση ζωής.Η μετάνοια παρομοιάζεται μέ τόν πνευματικό ἐκεῖνο χῶρο, στόν ὁποῖον ἐπιθυμεῖ νά εἰσέλθει ἡ ψυχή καί μέ ταπεινή προσευχή νά ἐκφράσει τήν συντριβή της, ὅπως ἀκριβῶς βλέπουμε να συμβαίνει στήν παραβολή τοῦ Τελώνου καί τοῦ Φαρισαίου, που συνοδεύει την είσοδό μας στο Τριώδιο.Ας προσέξουμε δε, οτι το κέντρο βάρους της παραβολής δεν είναι απλώς η υπερηφάνεια του Φαρισαίου και η ταπείνωση του Τελώνη, αλλά ο τρόπος της προσευχής τους.Ο Κύριος ανατέμνει τις ψυχές τους κατά την ώρα της επικοινωνίας τους με τον Θεό, για να μας διδάξει, πως η πλέον σημαντική στιγμή της ζωής μας είναι η προσευχή και πως ο τρόπος της προσευχής μας φανερώνει και την διάθεσή μας για την σωτηρία μας.
Την προσευχή πρέπει πάντοτε να την συνοδεύει η μετάνοια και το αντίστροφο. Εἶναι οι δύο βασικές προϋποθέσεις γιά νά διέλθουμε ὄχι μόνο τήν περίοδο τοῦ Τριωδίου, ἀλλά ὁλόκληρη τήν ζωή μας, ὥστε νά ἔχουμε καλή ἀπολογία ἐνώπιον τοῦ φοβεροῦ βήματος τοῦ Χριστοῦ κατά τήν Δευτέρα Παρουσία Του.Ο Θεός γνωρίζει ποιοί εί
μαστε και δεν έχει ανάγκη από συστάσεις. Πρέπει όμως να το συνειδητοποιήσουμε κι εμείς, για να ζητήσουμε τη Χάρη και το Έλεός Του, αν θέλουμε να σωθούμε!
Δ.