Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένας ύμνος που πηγάζει από την αγάπη του Θεού, η οποία εμπνέει κάθε άνθρωπο καλής θέλησης που επιθυμεί να βρει τον αληθινό εαυτό του, το κατ’ εικόνα που μας λέει η Βίβλος για τη δημιουργία του ανθρώπου. Η εικόνα αυτή δεν είναι άλλη από τον Ίδιο τον Ιησού Χριστό, ως τέλειου Θεού αλλά και ως τέλειου ανθρώπου. Ειδικά το δεύτερο δεν του δίνουμε ιδιαίτερη σημασία όμως ο Ιησούς Χριστός ως άνθρωπος ζώντας χωρίς την αμαρτία, δηλαδή το θέλημα του ήταν αυτό του Θεού και όχι το δικό του, ολοκλήρωσε την πορεία του πρώτου Αδάμ για τη δική μας σωτηρία πάνω στον Σταυρό λέγοντας το περίφημο «τετέλεσται».
Η μετάνοια για τον χριστιανό είναι η προσπάθεια του να μιμηθεί τον Ιησού Χριστό στη ταπείνωση δηλαδή να τηρεί το θεϊκό θέλημα όχι για λόγους ηθικής και κοινωνικής αποδεκτά στάσης αλλά για λόγους υπαρξιακούς που έχουν να κάνουν με την αιώνια ζωή του Ιησού Χριστού τερματίζοντας για πάντα την εξουσία του θανάτου που έχει να κάνει με το εγωιστικό θέλημα και κάθε λογής πάθος. Ο Ιησούς Χριστός γίνεται το πάν για κάθε άνθρωπο που δηλώνει με την καρδιά του χριστιανός γινόμενος ο Ίδιος κυριολεκτικά τροφή ζωής αιωνίου.
«Τῆς μετανοίας ἄνοιξόν μοι πύλας Ζωοδότα, ὀρθρίζει γὰρ τὸ πνεῦμά μου, πρὸς ναὸν τὸν ἅγιόν σου, ναὸν φέρον τοῦ σώματος, ὅλον ἐσπιλωμένον, ἀλλ´ ὡς οἰκτίρμων κάθαρον, εὐσπλάγχνῳ σου ἐλέει».
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος ιερού μας Ναού