Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Θυμάμαι και το άλλο που μας είχε πει. Ήθελε να μου εξηγήσει, πώς είναι δυνατόν να ευεργετείς κάποιον, κι εκείνος να φέρεται όχι απλώς με αχαριστία, αλλά να κοιτάει να σου κάνει κακό από πάνω.
Και λέει: «Μα αυτό είναι το φυσικό».
Του λέω: «Φυσικό;»
«Ναι, καλέ. Αυτό είναι το φυσικό, γιατί όσο, λέει, ζεις συ εκείνος θυμάται το χρέος του, επομένως πρέπει να σε αφανίσει για να σταματήσει να υπάρχει το χρέος.Και μου είπε το παράδειγμα που χρωστούσε χρήματα κάποιος στον ίδιο τον Πατέρα Πορφύριο, τότε που ’φτιαχνε τα πλεχτά για το Μινιόν (μου είχε πει όλη την ιστορία), πώς εκείνος προσπάθησε να τον βλάψει, να φύγει από τη μέση.
«Αυτός, λέει, όσο σε βλέπει εσένα μπροστά του θυμάται το χρέος του και θυμούμενος το χρέος του αισθάνεται άσχημα. Άρα ψάχνει να βρει κάθε τρόπο να σε αφανίσει».
Γέροντας Πορφύριος