Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ὑπάρχουν δύο εἰδῶν ὅρκοι. Αὐτός πού γίνεται πρός ἐπίρρωση, ἐνίσχυση τῆς ἀληθείας· «ὁρκίζομαι, ὅτι αὐτό πού λέω εἶναι ἀλήθεια»· ἐφόσον λέγεται ἡ ἀλήθεια, ὁ συγκεκριμένος ὅρκος δέν εἶναι πρᾶγμα ἐφάμαρτο. Ὑπάρχει καί αὐτός πού δίνεται πρός ἐπίρρωση, ἐνίσχυση τῆς ὑποσχέσεως· «ὁρκίζομαι ὅ,τι αὐτό πού σοῦ ὑπόσχομαι, θά τό κάνω». Καί ἄν δέν τό κάνεις; Ἐπιορκία! Ἕνας τέτοιος ὅρκος πρέπει νά ἀποφεύγεται.

Αὐτόν, τόν δεύτερο ὅρκο, δίνουν οἱ Πρωθυπουργοί, Ὑπουργοί, Βουλευτές· ὅτι, δηλαδή, θά τηροῦν Σύνταγμα καί νόμους. ΚαΟ παρών ιστότοπος κάνει χρήση cookies για την παροχή της καλύτερης δυνατής εμπειρίας περιήγησης. ί γιατί ὁρκίζονται; Τί θά ἄλλαζε στήν καριέρα τους, ἄν δέν ὁρκίζονταν;  Δένονται, δεσμεύονται στό ὄνομα τῆς Ἁγίας Τριάδος, ὅτι θά τηροῦν τό Σύνταγμα καί τούς νόμους τοῦ Κράτους· μέ ἄλλα λόγια: Δέν θά διαπράττουν ἀνομίες, παρανομίες,αὐθαιρεσίες. Γιά τόν ἴδιο λόγο ὁρκίζεται καί ὁ Μητροπολίτης (ἔνορκη διαβεβαίωση) πρίν ἀναλάβει τό τιμόνι τῆς τοπικῆς Ἐκκλησίας· «τηρῶν ἀπαρασαλεύτως τούς ἱερούς Ἀποστολικούς καί Συνοδικούς Κανόνας καί τάς Ἱεράς Παραδόσεις· καί ὑπακοήν εἰς τό Σύνταγμα καί τούς νόμους τοῦ Κράτους».

Στίς μέρες μας γίνεται συζήτηση, πρός κατάργηση τοῦ θρησκευτικοῦ ὅρκου τῶν Βουλευτῶν κ.λ.π. Πρέπει νά καταργηθεῖ ἤ ὄχι; Ἄν ἡ ὁρκωμοσία δέν λειτουργεῖ σάν φρένο, στήν ἀσυδοσία, αὐθαιρεσία, παρανομία, ἄν, δηλαδή, δέν τηροῦνται οἱ ὑποσχέσεις πού δόθηκαν ἐνόρκως στό ὄνομα τῆς Ἁγίας Τριάδος, ποιός ὁ λόγος νά γίνεται ὁρκωμοσία; Γιά νά γίνονται ἐπίορκοι;! Ὅμως, ἡ Πολιτεία δέν συζητεῖ τήν κατάργηση τοῦ ὅρκου, ἀπό τό φόβο μήπως οἱ Βουλευτές της γίνουν ἐπίορκοι….! Κάτι ἄλλο κρύβει αὐτή ἡ κίνηση. Μήπως μερικοί ἐνοχλοῦνται ἀπό τήν παρουσία τῆς Ἐκκλησίας; Καί θέλουν μιά Πολιτεία, ἕνα Κράτος χωρίς Θεό;! «Σκληρόν σοι πρός κέντρα λακτίζειν» (Πρ. 26:14). «Μάγκες! Ἄν ὑπάρχει Θεός, τή βάψαμε…!», ἔγραψαν σέ τοῖχο κάποιοι ἀναρχικοί. Ἔτσι, σάν φόβητρο καί ὄχι σάν Σωτῆρα, βλέπουν τόν ἀγαθό Θεό, ὅσοι εἶναι αἰχμάλωτοι στά πάθη τους. Τά πάθη χαλᾶνε τό μυαλό…

Ὑπό ἀρχιμ. Βασιλείου Μπακογιάννη