Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ή Θεία Λειτουργία έπιτελείται:
α) είς δόξα καί αίνον τού μεγάλου Θεού καί Σωτήρος ήμών Ίησού Χριστού καί είς μνήμην τού θανάτου καί τής Άναστάσεως Αύτού κατά τό γεγραμμένον « τούτο ποιείτε είς τήν έμήν άνάμνησιν »
β) είς άγιασμό τών ψυχών καί τών σωμάτων ήμών, είς άφεσιν άμαρτιών, είς κοινωνίαν τού Άγίου Πνεύματος, είς βασιλείας καί ούρανών πλήρωμα, είς παρρησίαν είς Χριστόν καί είς ζωήν αίώνιο.
γ) ύπέρ άναπαύσεως τών ψυχών τών εύσεβώς κεκοιμημένων Όρθοδόξων Χριστιανών καί
δ) ύπέρ τών ζώντων Όρθοδόξων Χριστιανών.
Ό Άγιος Νεκτάριος μάς άναλύει τούς λόγους πού έπιτελούμε τήν Θεία Λειτουργία καί μάς καλεί νά συμμετέχουμε μέ τήν καρδιά μας στήν Θεία Κοινωνία, στή Θεία Μετάληψη τού Άγίου Σώματος καί Αίματος τού Χριστού.
Ώστε νά λάβουμε άφεση άμαρτιών καί άγιασμό ψυχής καί σώματος.
Άφού μετέχουμε στήν δωρεά τής κοινωνίας τού Άγίου Πνεύματος ζώντων καί κεκοιμημένων μέσα στό Άγιο Ποτήριο τής Ζωής.
Άρχιμ.Άθανάσιος Φ.