Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένα μεγάλο ΟΧΙ σέ κάθε έχθρό καί ένα μεγαλύτερο ΝΑΙ στόν Χριστό καί τήν Πατρίδα.

Ή Παναγία μας, ή Ύπεραγία Θεοτόκος, ή Άγία Σκέπη τού όρθοδόξου έλληνικού λαού, ή Ύπέρμαχος Στρατηγός τής Όρθοδόξου Έκκλησίας μας καί τής Έλλάδος, νά σκέπει καί νά προστατεύει άπό κάθε όρατό καί άόρατο κακό, νά μάς όδηγεί είς πάσα τήν άλήθεια, τήν μοναδική άλήθεια, τόν Υίό Της.
Τόν Κύριό μας Ίησού Χριστό.
Όχι στήν άμαρτία, όχι στήν παγκοσμιοποιήση, στήν πανθρησκεία, όχι στήν σαρκολατρεία, όχι στήν δεδομένη κακία καί τήν παρεΐστικη ύποκρισία.
Ένα μεγάλο καρδιακό, Ναί, στήν έλευθερία τού κάθε άνθρωπίνου προσώπου άπό κάθε μορφής κακού πού κινείται άνάμεσά μας, στόν άέρα καί πάνω σέ αύτή τή γή.
Χρόνια μεστά, γεμάτα άπό τήν Όρθόδοξη μαχόμενη πνευματικότητα, τήν όρθοπραξία, τήν ρίζα τών Έλλήνων Όρθοδόξων ήρώων καί μαχητών τού έπους τού '40.
Νά είναι Θεοτοσκέπαστα, πολλά, καλά καί πάντοτε εύλογημένα.
Μέ άγάπη Ίησού Χριστού προσευχόμενος.
Άρχιμ. Άθανάσιος Φ.