Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σ' ένα του λόγο ο Ιησούς Χριστός εξύμνησε όσους έχουν καθαρή καρδιά χωρίς πονηριά και  κακία.Μάλιστα αυτοί με αυτή την προϋπόθεση έχουν τη δυνατότητα να αντιληφθούν τη θεία παρουσία στη ζωή τους.Ο Θεός είναι πανταχού παρών και  η πρόνοια του είναι αδιακρίτως για όλους τους ανθρώπους και τον κόσμο χωρίς διάκριση, με μια όμως βασική επισήμανση, να επιθυμεί και ο ίδιος ο άνθρωπος τη συνάντηση με τον Θεό.

Στην Αγία Γραφή ο Ιησούς Χριστός χαρακτηρίζεται ως μεσίτης Θεού ανθρώπων στο πλαίσιο της αδιάλειπτης προσευχής και της άφεσης των αμαρτιών.Αυτό επετεύχθη με την Ενσάρκωση του Υιού και Λόγου του Θεού, με τον Σταύρο, την Ανάσταση και την Ανάληψη του στον Ουρανό.Όσοι επιθυμούν να δουν Θεού πρόσωπο ζουν με λεβεντιά το θέλημα του Θεού μιμούμενοι τον Σωτήρα Χριστό στην σταυρική αγάπη χωρίς να δίνουν αξία στο δικό τους θέλημα.Λέγεται πολλές φορές "αυτός σηκώνει μεγάλο σταυρό".Αν κάτι χαρακτηρίζει την εποχή μας είναι πως αυτό το βάρος έχει αφεθεί στους ώμους των ανθρώπων να το σηκώνουν εντελώς μόνοι.

Υγεία και  οικονομικά προβλήματα τα καθημερινά καρφιά των εσταυρωμένων συνανθρώπων μας.Μέσα από την Αγία Γραφή και τη ζωή των Αγίων προβάλει το αγωνιστικό φρόνημα, η υπομονή και η κοινωνία των προσώπων για κάθε περίσταση.Είναι ζήτημα χριστιανικής και  πνευματικής ζωής το εκκλησιαστικό φρόνημα αυτής της κοινωνίας αγάπης να είναι προτεραιότητα για κάθε συνάνθρωπο μας.
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού Ναού μας